A. W. Boesen (f. Vigerslev 1812, d. Bologna 1857)
Parti fra Den Romerske Campagne. Sign. A. W. Boesen Rom 1845. Olie på lærred. 43×57.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren til dennes efterkommere indtil i dag.
Lærredet er dubleret. Enkelte mindre afskalninger og retoucheringer nær kanten. Talrige mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020