Empire lommeur af guld med nøgleoptræk, hvid skive med arabertal, signeret Robert Melly et Co., støvkapsel af forgyldt metal, signeret Robert Melly et Co, nr. 12963, bagkapsel ligeledes nummereret. 19. årh.s første halvdel. Vægt ialt 84 gr. Kassediam. 50 mm. Samt urkæde af guld med vedhæng i form af optræksnøgle med signet, vægt 25 gr. (2)
Proveniens: Skibsreder Carl Heimbürger, boede i Skt. Petersborg i 1800-tallets slutning.
Fremstår defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Bagkasse graveret med initialer.
Varia, 8. januar 2015