1417/​516

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Additionskonferencebord af mahogni med profilerede ben, bestående af to rektangulære borde, et rektangulært klapbord samt to D-ender. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 74. B. 146. L. hver sektion 72. L. klapbord 185. Samlet L. 475. (5)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top med ridser og mærker og lak krakeleringer på den ene D-ende. Falmet.

Moderne kunst og design, 22. april 2014

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

21.000 DKK