1417/516
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Additionskonferencebord af mahogni med profilerede ben, bestående af to rektangulære borde, et rektangulært klapbord samt to D-ender. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 74. B. 146. L. hver sektion 72. L. klapbord 185. Samlet L. 475. (5)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top med ridser og mærker og lak krakeleringer på den ene D-ende. Falmet.
Moderne kunst og design, 22. april 2014
Vurdering
Hammerslag