Ubekendt maler, 19. årh.
Folkeliv på Forum Romanum med udsigt mod Septimius Severus' Triumfbue. Usigneret. Vandfarve på papir. Lysmål, 14,5 diameter. Cirkulær samtidig ramme.
Fold i højre side. Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger. Mounted in passepartout.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022