2424/296
Saltkar, strøbøsse, urkapsel, et par skospænder, tabatiere og teske af sølv samt et skospænde og figur i form af fugl af metal. Mestre Christian Vissing, Aarhus, borgerskab 1749, Christian Pedersen Høvring, Randers, borgerskab 1767 m.fl. 18.-19. årh. Vægt sølv ca. 335 g. Strøbøsse H. 13. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Graveringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
25 bud