905/​85

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

Købt af Statens Museum for Kunst i december 2021.

Portræt af maleren Thorald Læssøe (1816–1878). Usigneret. Olie på lærred. Oval i en rektangular ramme. 57×44.

Proveniens: Nedarvet i Thorald Læssøes familie indtil i dag.

Thorald Læssøe blev i 1857 gift med Emy Francisca Erhadine Tidonia (1825–1863), née komtesse Juel-Vind-Frijs. De fik i 1863 datteren Emmy Frijs Læssøe, som fik syv børn, heriblandt Asa Stephensen (1897–1979), som var nuværende ejers mormor. Nuværende ejer er således Thorald Læssøes tipoldebarn.

Elisabeth Jerichau Baumann og Thorald Læssøe havde et langt og varmt venskab. Hun omtaler ham med stor veneration i flere af sine breve til manden Jens Adolf Jerichau (1816–1883). Blandet andet skriver hun hjem fra London i maj 1860: “Aldrig (understreget) undtagen T Læssøes har jeg truffet Medmennesker der paa en værdigere og mere kjærlig Maade tænker og arbeider for Andres Vel, saavel for den Enkelte som for det almindelige Bedste.” (Sine Krogh og Birgitte Fink, “Breve fra London”, Kbh. 2017, s. 129).

At ægteparret Jerichau Baumann opkaldte deres førstefødte søn Thorald (1848–1909) efter Læssøe vidner også om det tætte og betydningsfulde venskab.

Elisabeth Jerichau Baumann var en fremragende portrætmaler, hvad nærværende maleri er et godt eksempel på. Der var rift om at blive portrætteret af hende både blandt kongelige og adelige. Hun malede desuden en serie rigtig indfølende portrætter af sine børn, af hvilke hun medbragte flere under sit ophold i London, hvor de vakte stor opmærksomhed og var god reklame for hende som kunstner.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK