921/​151

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Hårdt vejr. Redningsbåden sættes i vandet. Sign. M.A. 02. Olie på lærred. 54×70.

Udstillet: ARKEN, “Skagensmalerne - i nyt lys”, 2008 nr. 37, afb. s. 85.

Proveniens: Bruun Rasmusen auktion Vejle 107, 2006 nr. 9, afb. s. 11. Louis Nielsens samling (2008).

Michael Ancher var gennem hele livet optaget af fiskernes liv og arbejde, som blev skildret i virkelighedstro malerier af befolkningen og landskabet i og omkring Skagen. Efterhånden som han lærte lokalbefolkningens hårde hverdag at kende, fik hans motiver en mere realistisk retning. Ancher er nok den danske maler, der har skildret fiskere og redningsfolk mest indgående.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK