Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Majsen Tørres. Civita d'Antino”. Sign. Johan Rohde Civita d'Antino 1902. Vandfarve på papir. 25×33.
Proveniens: Udloddet i Kunstforeningen 1908, vundet af kammerherreinde Wichfeld, Engestofte, Maribo, 1909.
Monteret på papir langs kant. Papiret er gulnet. Mindre misfarvninger. Minimalt papirtab i nedre højre hjørne. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021
27 bud