2119/​29

Stor dansk rokoko dragkiste af delvist forgyldt valnøddetræ. 18. årh.s midte. H. 124. B. 123. D. 67.

Finérskader, særligt på toppen (se foto). Markante brugs- og alderstegn. Tre original låse og nøgle medfølger separat.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK