724/​1621

August Thomsen (f. Glücksborg 1813, d. København 1886)

“Thyra Dannebod meddeler Kong Gorm den Gamle Underretning om hans Søn Knuds Død”. Sign. A. Thomsen. 140×116.

Udstillet: Charlottenborg 1860 nr. 187.Proveniens: Kong Frederik VII, dennes dødsboauktion, 1864 nr. 313, solgt til vekselmægler A. C. Bechgaard for 115 rigsdaler.

Udsøgte malerier, 10. september 2003

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK