1635/​1576

Fransk empire kaminur af bisquit og forgyldt bronze, hurhu med siddende kvinde med instrument, skive af hvid emalje med romer og arabertal dekoreret med blåt. Sign. L. Grognot a Pairs. 19. årh.s begyndelse. H. 48. B. 31. D. 14.

Pendulum and winding key is missing. Cracks on the dial. The figure badly damaged.

Pendul pg optræksnøgle mangler. Skive med revner. Mange afslag på figur.

Varia, 1. september 2016

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag