1635/1576
Fransk empire kaminur af bisquit og forgyldt bronze, hurhu med siddende kvinde med instrument, skive af hvid emalje med romer og arabertal dekoreret med blåt. Sign. L. Grognot a Pairs. 19. årh.s begyndelse. H. 48. B. 31. D. 14.
Pendulum and winding key is missing. Cracks on the dial. The figure badly damaged.
Pendul pg optræksnøgle mangler. Skive med revner. Mange afslag på figur.
Varia, 1. september 2016
Vurdering
Hammerslag