Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Rund krukke af stentøj modelleret i let oval form. Dekoreret med transparent og gråhvid glasur. Øverste kant med fem mørkebrunt glaserede ornamenter. Sign. monogram, 1986. Unik. H. 15,4–15,8. B. 16. L. 17,3.
Nogle glasurkrakeleringer. Ellers intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
33 bud