2008/707
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Fiskeserveringssæt af sølv ciseleret med ornamentik i relief. Skafter med udskåret elfenben og øverste del med havfruer i relief. Udført og stemplet hos Just Andersen, udført 1914–1916. Samlet vægt 287 g. L. hhv. 26 og 27,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. One ivory part with repair/filling to the side.s
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud