1549/712
Dansk møbeldesign
Let lænestol med ben og armlæn af teak, betrukket i sæde og ryg med rødviolet uld. 1950'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Senere betræk med slitage og hul i front.
Moderne kunst og design, 1. december 2015
Vurdering
Hammerslag