1349/​8726

Siemion Kazakov, Moskva

Vasili Semenov Agafonov, Moskva

Russisk saltkar af sølv, dekoreret med cloisonné emalje, med tilhørende saltske. Siemion Kazakov, guardein Anatoliì Apollonovich Artsibashev 1895, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 78 gr. Diam. saltkar 7. L. saltske 7.

Russisk saltkar af sølv, dekoreret med cloisonné emalje, indvendig forgyldt. Vasili Semenov Agafonov, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin 1896–1908, lødighed 84. Vægt ca. 39. Diam. 5,5. (2).

Minimal aldersslitage.

Russisk tema-auktion, 2. december 2013

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK