Siemion Kazakov, Moskva
Vasili Semenov Agafonov, Moskva
Russisk saltkar af sølv, dekoreret med cloisonné emalje, med tilhørende saltske. Siemion Kazakov, guardein Anatoliì Apollonovich Artsibashev 1895, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 78 gr. Diam. saltkar 7. L. saltske 7.
Russisk saltkar af sølv, dekoreret med cloisonné emalje, indvendig forgyldt. Vasili Semenov Agafonov, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin 1896–1908, lødighed 84. Vægt ca. 39. Diam. 5,5. (2).
Minimal aldersslitage.
Russisk tema-auktion, 2. december 2013