2040/811
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Et sæt på seks stole med ben af forkromet metal, sæde og ryg med rødbrunt patineret skind. Model 3103. Udført og delvist mærket hos Fritz Hansen. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ompolstret. Rust pletter på stel. To stole med blød ryg. Pletter. Fire stole mangler plastikskål under sæde.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud