Johan Vilhelm Gertner, tilskrevet (f. København 1818, d. sst. 1871)
Portræt af en kvinde i mørkegrøn kjole med hvid kniplingskrave. Usigneret. Betegnet J. V. Gertner på en etiket på blændrammen. Olie på lærred. 41,5×34,5.
Enkelte overfladeridser og minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 25. februar 2019
21 bud