2432/101
Kongeligt nyrokoko kaminur af forgyldt bronze, skive af hvid emalje. Mærket med Frederik VIIIs monogram samt inventarnummer fra Amalienborg. 19. årh.s slutning. H. 54. B. 45. D. 21.
Proveniens: Erhvervet på Bruun Rasmussen auktion 883, 2018 nr. 338. Her solgt som del af boet efter Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018).
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Pendulophæng itu.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag