Canton skole, 19. årh.
Parti af Bocca Tigris, Perleflodens udløb ved Canton, med otte europæiske skibe og tre kinesiske handelsjunker. Olie på lærred. 33×57 cm. I senere hardwood ramme 52×74 cm.
Lærredet er dubleret. Flere større reparationer/lapper på bagsiden. Større afskalninger. Retoucheringer. Talrige krakeleringer. Hul i lærrede.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. maj 2024
14 bud