869/​32

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Erhvervet af Skovgaard Museet i november 2016

Sommereftermiddag på malkepladsen ved Knabstrup. 1874–1875. Bet. bagpå: “At professor P. C. Skovgaard arbejdede på dette billede lige til det sidste bevidnes. Joakim Skovgaard”. Olie på lærred. 125×175.

Udstillet: Kunstforeningens udstilling på Charlottenborg af P. C. Skovgaards arbejder i 100 året for hans fødsel, 1917 nr. 421.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1875 nr. 42, solgt til fru Anna Lund født Marstrand.

Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle.

Studie til maleriet solgt på Bruun Rasmussens jubilæumsauktion 650, 1998, nr. 217 for 75.000 kr.

Malerier og tegninger, 29. november 2016

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK