1947/1318
Orientalsk smykkesæt bestående af broche af udskåret jade med sølvmontering, broche af 18 kt. guld prydet med to flodperler, vedhæng af 14 kt. guld med poleret jade. Et par manchetknapper af forgyldt metal medfølger. Vægt af perlebroche ca. 5 g.(5)
Jadebroche 5,3×5,3 cm. Perlebroche L. 4 cm. Vedhæng diam. 1,3 cm. Manchetknapper diam. 2 cm. Perlebrochen er stemplet 20 (højst sandsynlig for karat).
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 20. november 2019
Vurdering
Hammerslag