2119/​540

Carl Halier (f. 1873, d. 1948)

F. Hingelberg

Marmeladekrukke af stentøj, dekoreret med grøn glasur med okkerbrune elementer. Sign. monogram, 3564, Kgl. P. Med tilhørende låg og ske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos F. Hingelberg, Aarhus, 1942. Vægt ca. 84 g. H. 10. Ske L. 14,2. (3)

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK