2119/540
Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Marmeladekrukke af stentøj, dekoreret med grøn glasur med okkerbrune elementer. Sign. monogram, 3564, Kgl. P. Med tilhørende låg og ske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos F. Hingelberg, Aarhus, 1942. Vægt ca. 84 g. H. 10. Ske L. 14,2. (3)
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag