2104/​36

Fransk lommeur af 18 kt. guld med nøgleoptræk og repetition, hvidemaljeret skive med romertal og blåanløbne visere, støvkapsel af guld mærket Echappement a cylindre quatre trous en rubis, Parachute et Compensateur. 19. årh.s sidste halvdel. Vægt ca. 45,5 g. Diam. 42 mm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre hårrevner på skive. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

21 bud

1059094 4.000 kr.
887688 3.800 kr.
900678 3.600 kr.
887688 3.400 kr.
845669 3.200 kr.
900678 (Autobud) 3.000 kr.
845669 2.900 kr.
900678 (Autobud) 2.800 kr.
845669 2.700 kr.
900678 2.600 kr.
845669 (Autobud) 2.500 kr.
900678 2.500 kr.
845669 (Autobud) 2.100 kr.
900678 2.000 kr.
845669 (Autobud) 1.800 kr.
900678 1.750 kr.
845669 (Autobud) 1.700 kr.
900678 1.650 kr.
845669 1.600 kr.
887688 1.550 kr.
812478 1.500 kr.