2104/36
Fransk lommeur af 18 kt. guld med nøgleoptræk og repetition, hvidemaljeret skive med romertal og blåanløbne visere, støvkapsel af guld mærket Echappement a cylindre quatre trous en rubis, Parachute et Compensateur. 19. årh.s sidste halvdel. Vægt ca. 45,5 g. Diam. 42 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre hårrevner på skive. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud