N. C. Hansen (f. Næstved 1834, d. Frederiksberg 1922)
Portræt af Fru Frideriche Brock Hansen siddende med sit sytøj. Sign. N. C. Hansen 1868. Olie på lærred. 97×80.
To mindre reparationer/lap på bagsiden. Mindre krakeleringer og minimale afskalninger. Enkelt minimalt hul. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021