Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
“Liljekonval”. Bestik af sølv og sterlingsølv. Georg Jensen 1915–1930 og 1933–1944. Vægt eksklusive dele med stål 420 g. (32)
Bestående af: 3 store middagsknive med kort skaft L. 24,5., 3 middagsknive med kort skaft L. 23., 12 frokostknive med kort skaft L. 20,1., 8 frokostgafler, 1 dessertske, 6 teskeer.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Samtlige dele med indgraveret monogram på skaft, dessertske indgraveret “Jørn”. Gaflers spidser med slitage, enkelte bøjede. Dessertske med bule på laf. Enkelte dele med franske importstempler.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
18 bud