1739/​905

Bent Karlby (f. Aa 1912, d. 1998)

“Ninotchka pendel”. Pendel med skærm af sortlakeret metal og messing. Model P 253. Udført og mærket i fatning hos Lyfa. H. 40. Diam. 35.

Litteratur: Lyfa - “Belysningshåndbogen”, august 1956 s. 1–26.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK