1739/905
Bent Karlby (f. Aa 1912, d. 1998)
“Ninotchka pendel”. Pendel med skærm af sortlakeret metal og messing. Model P 253. Udført og mærket i fatning hos Lyfa. H. 40. Diam. 35.
Litteratur: Lyfa - “Belysningshåndbogen”, august 1956 s. 1–26.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag