1307/​1503

Norsk rokoko hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, indvendig forgyldt, drevet med rocailler, kæmninger og blomster, den ene lågside prydet med engel, oval fod med balsamgemme, punslet med ejerinitialerne BCDS. Mester Anders Hansen Smith, Stavanger 1766–1803. Vægt 31 gr. H. 7 cm. I tilhørende æske fra S.J. Phillips Ltd.

I æsken er fastmonteret en lille plakette med navnet på den danske sølvsmed Arved Hansen. Arved Hansens mestermærke ligner til forveksling Anders Hansen Smiths mestermærke, men mestermærkets kasse-omrids afgør at der er tale om den norske sølvsmed.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Hængsel indvendig med lille reparation og brud. Låg og balsamgemme lukker ikke helt til.

Varia, 14. februar 2013

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK