2427/132
En samling kinesiske figurer af udskåret træ visende hverdagsscener og afstraffelsesmetoder. 20. årh.s første halvdel. H. 7–8,5. (8)
Bærestol mangler figur. Rickshaw med defekt hjul med spor fra tidligere reparation samt løse dele. Øvrige figurer med let aldersslitage og enkelte mangler.
Vurdering