2008/62
Burformet prismelysekrone med stel af guldmalet metal, behængt med klare, rosa og røgfarvede prismer, otte svungne lysarme. Barokform. 20. årh.s begyndelse. H. 110. Diam. 70.
Brugsslitage. Enkelte manglende prismer.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag