1812/915
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Stol af valnød med synlige samlinger i kopstykke, sæde betrukket med sort møbelstof. Udført og stemplet hos Brande Møbelindustri. 1950'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk i sæde.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
34 bud