1805/1593
Kinesisk spænde af hvidt Peking glas. Qing 18. årh. Senere base af træ. 6×5 cm.
Henry Karl Kristian Kruse ansat i Det store Nordiske Telegraf-Selskab fra 1933 gift med Maria Polikarpovna (Omsk). Efter II verdenskrig var de bosat i Shanghai.
Ridser på overfladen. Afslag på det ene spænde, på bagsiden.
Varia, 1. februar 2018
Vurdering
Hammerslag