1805/​1593

Kinesisk spænde af hvidt Peking glas. Qing 18. årh. Senere base af træ. 6×5 cm.

Henry Karl Kristian Kruse ansat i Det store Nordiske Telegraf-Selskab fra 1933 gift med Maria Polikarpovna (Omsk). Efter II verdenskrig var de bosat i Shanghai.

Ridser på overfladen. Afslag på det ene spænde, på bagsiden.

Varia, 1. februar 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

550 DKK

550 DKK
500 DKK