2446/​37

Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)

Optrækkende byge ved en hedegaard. Sign. Hans Smidth samt utydeligt dateret. Olie på lærred. 62×104.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 225, 1968 nr. 219, afbildet side 57, samt auktion 1643, 2016 nr. 11.

Enkelte reparation på bagsiden. Krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Svagt mærke langs blændrammens kant. Behov for rensning og opstramning.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?