2032/556
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 84.
Litteratur: “Tænd!”, s. 277.
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle buler. Manglende wireophæng. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag