2032/​556

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 84.

Litteratur: “Tænd!”, s. 277.

Dette emne handles i fuldmoms

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle buler. Manglende wireophæng. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK