2050/685
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Firsidet vase af stentøj modelleret med bibelske motiver i relief. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram, 3544. Kgl. P. H. 22,3.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag