2417/590
Gunni Omann (f. 1930, d. 2009)
Skænk af palisander, front med fire skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker samt to skuffer. Model 13. Udført hos Omann Jun. Møbelfabrik. 1960'erne. H. 125. B. 180. D. 45.
Litteratur: Mobilia, 1961.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud