1505/1650
Lygteur i kasse af sortmalet træ, urskive beklædt med velour, prydet med hjørneornamenter i form af englehoveder, timekrans af messing med romer- og arabertal, værk med vækkeanordning. 19. årh. H. 35.
Restaureret. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Ridser og mærker.
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
10 bud