2104/78
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med fisk, udvendigt i emaljefarver med blomster og landskaber i grisaille. Samt to famille verte krukker af porcelæn, den ene med låg, dekorerede i emaljefarver med fugle og blomster i felter og blomster. 19.-20. årh. Skål H. 11,5. Diam. 28. Krukker H. 15 og 26. (3)
Restaurerede. Mindre kanthak. En krukke mangler låg.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag