2446/369
Katolsk kirkebanner fremstillende hhv. Skt. Barbara og Kristi Genopstandelse. Bemalet lærred med frynser. 19. årh. 125×60.
Beslag til ophængning medfølger.
Mindre rift. Fremstår med alders- og brugsslitage. Afskalninger på træ. Den ene knop mangler spids.
Vurdering