2437/798
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Et par armstole af forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg betrukket med sort uld. Udført og mærket hos Vitra. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To plastiksko mangler på en stol. Uld med pletter.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag