1643/1680
To skåle af hammerslået sølv, kant prydet med frugtguirlande, den ene med glasindsats. Udført hos Chr. Rasmusssen. 20. årh. Vægt ca. 560 gr. H. 6,5. Diam. 16. (2)
Mindre buler, ridser og mærker. Glasindsats med mindre kant, den ene mangler.
Varia, 27. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag