2022/174
Christian Eckardt (f. København 1832, d. sst. 1914)
Marine med sejlbåde ved solnedgang. Sign. C. Eckardt 63. Olie på lærred. 34×52,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1042, 2010 nr. 1064.
Retoucheringer. Flere små krakeleringer. Hårdt renset.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag