Konstantin Nikolaevich Filippov (f. Jalta 1830, d. Krim 1878)
Folkeliv ved en landevej i Kaukasus. Sign. N. Filippov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 70×102.
Proveniens: Alfred Danielsen (f. Riga 1885, D. 1952 i Bonn), legationsråd ved den norske ambassade i Moskva 1929–1935, hvor han samlede og købte russisk kunst og antikviteter.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017