Dan Turèll (b. Vangede 1946, d. 1993)
A Third Draft of Space Cantos, digte, 1974. + Lissom Cph: Soft Machine Productions 1973. + feuilleton #8. 1978. + Opsvulmede byer i sigtekornet flagrende skud i bedvidstheden. [Cph] 1972. + A draft of XXX Space canton. 1972. Vedlagt håndskrevet og sign. brev, dateret. 13. marts 1972. Én side.
“[...] Lige vendt tilbage fra Jyllands-tourné, Århus-Silkebog-Viborg-Århus. Kan ikke få arbejdsløshedsunderstøttelse mere, har derfor p.t. indtil videre overtaget Hans-Jørgens job som seminarielærer. [...] Det kører altsammen, eller måske overhovedet ikke, det er svært at sige. I hvert fald er vi her endnu, just like anyone else. [...] White Light, Dan.”
Proveniens: Journalist og reklamemand Jacob Ludvigsen (1947–2017).
Jacob Ludvigsen's Turèll Collection, 23 June 2020
34 bids
When | Bidder | Bid |
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||