2049/​7015

Hjelmmaske af udskåret patineret træ dekoreret med sort og rødt pigment samt hvid kaolin. Kuba folket, D. R. Congo. H. eks. stand ca. 36 cm.

Proveniens: Ex. Gammel belgisk samling, Ex. Ole Christensen collection, Denmark.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag