2444/​9031

Jytte Kløve (f. 1949)

“Guldsmedens Sølvstage 2010”. Et par lysestager af sterlingsølv. Sammensat af cirkulære, justérbare skiver af oxideret sterlingsølv mellem hvilke kugler af kvarts. Stemplet Jytte Kløve, AD 2009, Danmark, 925S. Bund indgraveret “Guldsmedens Sølvstage 2010”. Samlet vægt 1485 g. H. 12,3. Diam. maks. 9,5. Lystyllens indv. diam. 2,4. (2)

Tilhørende æsker medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder enkelte overfladeridser og mærker samt rester af stearin.

Fra i Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?