2132/831
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
Rektangulært spisebord med top af teak og ben af eg. Model C. 35 ; J. 61. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Tarm Stole- og Møbelfabrik. H. 72. L. 160. B. 81,5.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Restaureret.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag