1035/738
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Et par lænestole med stel af mahogni, løse hynder og armlæn betrukket med orangerødt uldbetræk. Model 162. Udført hos CADO. Ca. 1976. Med metalskilt. (2)
Litteratur: www.furnitureindex.dk
Almindelig brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 31. august 2010
Vurdering
Hammerslag