1606/​1719

Samling lommeure af sølv, metal og gulddublé, et af disse er et 8-dagsur, fem med hvide skiver en med gylden, med både romer- og arabertal samt små sekunder, mærkede bl.a. Norton, Octava, Victoria, Helios. 19. årh.-20. Vægt ialt 51–115 gr. Diam. 49–61 cm. (6)

Norton, Victoria samt umærket lommeur defekte/sætter ikke igang og der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer på skiven. En mangler glas og kædering.

Varia, 11. februar 2016

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag