2425/​15

To svenske trompetformede vaser af sølv, en delvist forgyldt og både punslet og graveret med blomster og bladværk. Mester Johan Svart. Karlskrona 1779. Lille bæger. Mester MC Göteborg 1760. Vægt 635 g. H. 14 og 19 cm. (2)

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.

Auktion
Kategori
Vur­dering

6.000 DKK

Solgt

Hammerslag

3.000 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
35460 3.000 DKK