1722/​1642

Tre engelske flettede bordskåle af hvidglaseret fajance, to stemplet Sewell og E. Mayer. Ca. 1800. H. 7–8. L. 25–29. B. 22–23. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. En skål med defekt.

Varia, 1. juni 2017

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag